Dzień Patrona Szkoły - Janusza Korczaka

15 marca 2023 roku, w naszej szkolnej społeczności po raz kolejny świętowaliśmy Dzień Patrona Szkoły-Janusza Korczaka. Z tej okazji uczniowie wraz z nauczycielami uczestniczyli w uroczystym apelu przygotowanym przez klasę IV pod kierunkiem pani Aleksandry Świerad. Już na początku apelu Pani dyrektor przypomniała znane nam słowa Korczaka „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”, podkreślając tym samym, jak ważne w naszej szkole jest dobro każdego dziecka, jego dobre samopoczucie oraz rozwój w przyjaznym i bezpiecznym środowisku. Następnie wszyscy wspólnie odśpiewali hymn szkoły poświęcony Osobie i ideałom głoszonym przez Janusza Korczaka. Podczas apelu mogliśmy przypomnieć sobie najważniejsze fakty z życia
i twórczości naszego Patrona z uwagą słuchając wywiadu z samym Korczakiem, w którego wcielił się uczeń (Igor) z VIII klasy. W ramach obchodów Święta Patrona młodsze klasy już dzień wcześniej uczestniczyły w zajęciach podczas których wysłuchały przygotowanego przez Muzeum ”Polin” (Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie) słuchowiska „Być, jak Janusz Korczak”. Ponadto mogły zapoznać się z wierszem pt. „Prawa Dziecka” będącym inspiracją do piosenki o tym samym tytule. Najmłodsi z zerówki upamiętnili Patrona szkoły kolorując jego portret. Podsumowując to ważne wydarzenie w życiu naszej szkoły, na co dzień pamiętajmy o jej Patronie, wcielając w życie głoszone przez niego ideały w nauczaniu i wychowywaniu naszych podopiecznych.

Warto jeszcze raz posłuchać słuchowiska pt. „Być, jak Janusz Korczak”, którego link zamieszczony jest poniżej:

W ramach refleksji nad wychowaniem naszych Pociech oraz propagowania zasad mądrego wychowania w duchu Janusza Korczaka warto przeczytać:

20 Przykazań Janusza Korczaka dla Rodziców

Data dodania: 2023-03-20 15:59:00