KRAKÓW-ZAKOPANE-WIELICZKA

W dniach 6-9 grudnia 2021 r odbyła się wycieczka szkolna w ramach programu ministerialnego Poznaj Polskę. Dzięki przyznanym przez Ministra, w formie dotacji celowej, środkom finansowym możliwe było dofinansowanie wycieczki szkolnej do punktów edukacyjnych przewidzianych  dla klas IV-VIII szkół. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Ratowicach obrali kierunek: Kraków-Zakopane-Wieliczka.

Pierwszego dnia uczniowie klas VI-VIII wraz z opiekunami dotarli do  Krakowa, tam rozpoczęli zwiedzanie z przewodnikiem Kopca Kościuszki z otoczeniem oraz muzeum. Następnie udali się do centrum miasta i zwiedzali historyczny zespół miasta z licencjonowanym przewodnikiem miejskim.      W ramach tych atrakcji zobaczyli: rynek, Sukiennice, Bramę Floriańską, Barbakan, Okno Papieskie, Kościół Mariacki ze słynnym ołtarzem Wita Stwosza, Katedrę na Wawelu z dzwonem Zygmunta, grobami królewskimi oraz z grobem pary prezydenckiej. Czas wolny został przeznaczony na zakup pamiątek na straganach Krakowskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego. Około godziny 20.00 wszyscy udali się do ośrodka „Weronika” w Murzasichle na obiadokolację i zasłużony odpoczynek.

Drugiego dnia tuz po śniadaniu grupa wycieczkowa przejechała do Zakopanego. Atrakcje rozpoczął wjazd i zjazd kolejką na skocznię narciarską Wielka Krokiew, następnie przejazd na Gubałówkę. Tradycją wycieczkową było przejście Krupówkami i Starym Targiem. Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma, nie cieszyło się nazbyt zainteresowaniem już zmęczonej młodzieży. Gdy uczniowie dotarli do ośrodka, po góralskim grillu z kiełbaskami w drewnianej wiacie, tylko niewielu pozostało na zaplanowanej wcześniej dyskotece oraz w sali sportowej przy bilardzie i tenisie stołowym. Po całodniowym wysiłku zmęczenie udzieliło się uczestnikom, jednak po 23.00 nastąpiła szybka regeneracja sił u uczniów, a co za tym idzie brak chęci do snu.

Kolejnego dnia uczniowie zwiedzali kopalnię soli Wieliczka oraz Muzeum Żup Wielickich.        W kopalni pod ziemią zjedli pyszny dwudaniowy obiad.  Następnie grupa wycieczkowa udała się               do Muzeum Oscypka Bacówki, tam wzięli aktywny udział w pokazie wyrobu oscypka. Wszyscy zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do Ratowic. Spod szkoły uczestnicy wyjazdu bezpiecznie udali się do domów.

Data dodania: 2021-12-10 14:07:39
Data edycji: 2022-03-10 14:20:06