Porozmawiajmy o wojnie w Ukrainie - film dla dzieci

Dolnośląski Kurator Oświaty informuje, że Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę przygotowała krótki film dla dzieci, który w prosty sposób opowiada o wojnie w Ukrainie, tłumaczy jakie wywołuje emocje i jak sobie z nimi poradzić, zwracając uwagę na pojawiające się w mediach nieprawdziwe informacje, które potęgują lęk.

Film jest przeznaczony dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, można go obejrzeć na platformie Youtube: https://www.kuratorium.wroclaw.pl/porozmawiajmy-o-wojnie-w-ukrainie-film-dla-dzieci/

Poniżej krótka informacja autorów na temat filmu.

Drodzy Rodzice, Nauczycielki, Nauczyciele!!!

Niepokój związany z wojną w Ukrainie, który odczuwamy w ostatnich dniach, udziela się również dzieciom. Zapewne obserwujecie to w swoich domach i szkołach. Dzieci przysłuchują się rozmowom dorosłych, przeglądają wiadomości w mediach i w Internecie, a czasami nawet oglądają zdjęcia i filmy prosto z frontu.

Naszym obowiązkiem, oprócz pomagania uchodźcom oraz dbania o siebie i bliskie nam osoby dorosłe, jest udzielenie wsparcia naszym dzieciom i uczniom.

Musimy tłumaczyć im obecną sytuację, nauczyć je rozróżniać prawdę od fałszu, rozmawiać z nimi, obserwować ich zachowanie i koić nerwy.

Mamy nadzieję, że w tych działaniach pomoże Wam krótki film dla dzieci przygotowany przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.

Psycholożka i terapeutka dr Anna Szczepaniak z fundacyjnego Centrum Pomocy Dzieciom oraz ekspert ds. bezpieczeństwa dzieci w Internecie, Łukasz Wojtasik, w prosty sposób opowiadają o wojnie w Ukrainie, tłumacząc jakie wywołuje emocje i jak sobie z nimi poradzić.

Zwracają także uwagę na pojawiające się w mediach nieprawdziwe informacje, które potęgują lęk.

Aby zadbać o najwyższą jakość przekazu, treść filmu została skonsultowana i pozytywnie zaopiniowana przez uznaną psycholożkę, prof. dr hab. Katarzynę Schier.

Film jest przeznaczony dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, można go obejrzeć wchodząc na platformę YT i wpisując tytuł: Porozmawiajmy o wojnie w Ukrainie (film dla dzieci).

Wspólny seans może być dla rodziców punktem wyjścia do rodzinnej rozmowy o sytuacji za naszą wschodnią granicą, a dla nauczycielek i nauczycieli pomocą w poprowadzeniu lekcji na ten temat.

Po wspólnym obejrzeniu filmu warto:

1. Zapytać dzieci, czego dowiedziały się z filmu, czy były to dla nich nowe informacje, czy wszystko zostało zrozumiane, czy mają jakieś pytania.

2. Porozmawiać z dziećmi o ich emocjach dotyczących wojny.

Sprawdzić, czy nie borykają się ze znaczącym poczuciem lęku.

3. Zapytać, czy dzieci zauważyły, żeby ich ciało dawało znaki, o których była mowa w filmie – czy w ostatnim czasie czuły ból brzucha lub dokuczał im ból głowy?

W razie potrzeby należy zapewnić dziecku wsparcie i poinformować rodziców.

4. Porozmawiać z dziećmi o omawianych w filmie sposobach rozładowywania lęku.

Zastanowić się wspólnie, jakie aktywności pomagają im się zrelaksować, oderwać od rzeczywistości, zredukować stres.

Czy jest to bieganie, granie w gry, inne zabawy, przytulanie się, czytanie książek.

5. Pogłębić temat zagrożeń związanych z natłokiem informacji, nagromadzeniem fake newsów i brutalnych obrazów wojennych w Internecie.

W związku z tym należy zweryfikować zasady korzystania z sieci w domu.

6. Wyraźnie dać dzieciom do zrozumienia, że jesteśmy gotowi wspierać je, kiedy tylko poczują stres lub dezorientację związaną z toczącą się wojną.

7. Zastanowić się, co wspólnie możemy zrobić dla Ukraińców.

Zaangażowanie pomaga potrzebującym, a przy okazji może też rozładować stres, poczucie lęku i bezradności.

Data dodania: 2022-03-29 15:18:07
Data edycji: 2022-03-29 15:20:59