Szlakiem Piastowskim + Toruń 30.11-02.12.2022

W dniach 30 listopada - 2 grudnia 2022 r. odbyła się wycieczka szkolna w ramach programu ministerialnego Poznaj Polskę. Dzięki przyznanym przez Ministra, w formie dotacji celowej, środkom finansowym możliwe było dofinansowanie wycieczki szkolnej do punktów edukacyjnych przewidzianych  dla klas IV-VIII szkół. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Ratowicach obrali kierunek: Szlakiem Piastowskim i Toruń.

Pierwszego dnia wyjazdu uczniowie klas V-VIII dotarli do Gniezna i  odwiedzili Muzeum Piastów na Lednicy. Następnie przejechali do Gniezna. Kolejnym miejscem zwiedzania było  Muzeum Początków Państwa Polskiego - interaktywna wystawa. Następnie zobaczyli wnętrze słynnej Katedry wraz z Drzwiami gnieźnieńskimi oraz podziemiami.  Po intensywnym dniu przejechali do ośrodka Pietrak w Trzemesznie. Po obiadokolacji wszyscy na dużym ekranie oglądali Mundial i kibicowali drużynie Polski w starciu z Argentyną.

Drugiego dnia po śniadaniu przejechali do Torunia. Podczas zwiedzania miasta z przewodnikiem, zobaczyli m.in: pomnik Mikołaja Kopernika, budynek Planetarium, pomnik toruńskiego osiołka, średniowieczne bramy, mury obronne i spichlerze. Odwiedzili również Dom Legend Toruńskich oraz Muzeum Piernika, a dzieci i młodzież wzięła aktywny udział w pokazach/warsztatach wyrobów i wypieków pierników. Każdy uczestnik otrzymał swojego wypieczonego piernika na pamiątkę do domu. Po powrocie do ośrodka i obiadokolacji,  odbyły się  rozgrywki szachowe dla chętnych.

Trzeciego dnia po śniadaniu  przejechali do Biskupina. Rozpoczęli zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Archeologicznego oraz wzięli aktywny udział w warsztatach rzemieślniczych lepienia garnków i robienia korali.  Następnie udali się do Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji, które  zwiedzali z przewodnikiem. Po intensywnym i dość i mroźnym dniu udlai się na ciepły posiłek w drodze powrotnej w pięknej restauracji. Wszyscy zmęczeni dotarli pod szkołę, skąd zostali odebrani przez rodziców. Wycieczka była bardzo atrakcyjna i ambitna, szczególnie w aurze jesienno-zimowej.

Data dodania: 2022-12-13 08:29:10
Data edycji: 2022-12-13 12:05:36