WPROWADZENIE SZTANDARU I HYMNU DO SZKOŁY

14 października 2021 roku zapisał się w historii naszej Szkoły jako jeden z najważniejszych dni. Wtedy nastąpiło wprowadzenie Sztandaru i Hymnu do Szkoły. Swoją obecnością zaszczycili nas zacni goście: Wiesław Zając – Członek Zarządu Powiatu Wrocławskiego, Radni Powiatu Wrocławskiego - Anna Sobolak, Jerzy Jasiński, Przewodniczący oraz Wiceprzewodniczący Rady Gminy Czernica - Leszek Kusiak, Ryszard Wychudzki, Sekretarz Gminy - Marcin Golański, Sołtys Ratowic - Jarosław Jagielski, Główny Specjalista do spraw oświaty - Maria Kozakiewicz, Starszy Specjalista do spraw oświaty - Aneta Fiskies, Prezes Towarzystwa Ratowic ­- Beata Jagielska, Proboszcz Parafii w Ratowicach – ks. Janusz Dołhun oraz dyrektorzy i wicedyrektorzy szkół Gminy Czernica - Anna Włodarczyk, Małgorzata Kwaśna, Małgorzata Matkowska, Zbigniew Kamieniak, Dorota Kolińska, Katarzyna Bieszczad oraz Przewodnicząca Rady Rodziców - Agata Szydełko.

W 2015 r. Szkoła Podstawowa w Ratowicach powiększyła grono szkół, których patronem jest Janusz Korczak. Prace nad Sztandarem i Hymnem Szkoły trwały długo. „Każdy z nas marzył o tym, aby wizerunek patrona pojawiał się nie tylko na tablicy pamiątkowej, ale również towarzyszył przy okazji ważnych uroczystości szkolnych” – powiedziała podczas uroczystego apelu Dyrektor Szkoły. Pani Anna Świtkowska obejmując funkcję dyrektora, postawiła sobie za cel doprowadzić do końca to, co zaczęła jej poprzedniczka p. Zofia Roman. W 2019 roku powołała komisję do spraw wprowadzenia Sztandaru i Hymnu do Szkoły, która w niedługim czasie ogłosiła konkurs na projekt sztandaru oraz tekst  i muzykę do hymnu. W konkursie wystartowało 6 prac, których autorami byli nasi uczniowie i nauczyciele. Sztandar został zaprojektowany przez naszą obecnie absolwentkę, wtedy jeszcze uczennicę – Julię Szydełko, która otrzymała statuetkę „Zasłużony dla Szkoły”. Hymn szkoły powstał we współpracy dwóch naszych nauczycieli: muzykę skomponował – pan Wiesław Świder – nauczyciel muzyki i kompozytor, natomiast słowa napisała wicedyrektor szkoły – p. Dorota Pelc.

W świetlicy wiejskiej odbyło się przekazanie Sztandaru pod opiekę pocztu sztandarowego oraz pierwsza w naszej szkole oficjalna część apelu z udziałem Sztandaru.  Komisję do spraw wprowadzenia Hymnu i Sztandaru do Szkoły reprezentowali:  p. Agata Szydełko – przewodnicząca Rady Rodziców, p. Grzegorz Jarząbek – przedstawiciel Rady Pedagogicznej oraz Wiktor Białkowski – przewodniczący samorządu szkolnego.

„Meldujemy wykonanie zadania. Oddajemy pod władanie Sztandar Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Ratowicach, niech służy długie lata, niech będzie symbolem szlachetności i dumy. Przekazujemy również tekst Hymnu Szkoły, niech jego melodia z dumą rozbrzmiewa na wszystkich uroczystościach szkolnych” powiedziała p. Agata Szydełko. Następnie cała społeczność szkolna, obecni goście zaśpiewali Hymn Szkoły.

W tym szczególnym dniu, pani Dyrektor dziękowała swoim nauczycielom za cierpliwość i dobroć, za sumienność i oddanie sprawie, za poświęcenie, za wszystkie cenne rady przekazywane uczniom. Nie obyło się bez życzeń dla wszystkich pracowników niepedagogicznych, bez których nasza szkoła nie przypominałaby takiego miejsca, jakim jest. „Dziękuję Państwu za to, że nasza szkoła jest czysta, zadbana i bezpieczna. Dziękuję za pomoc udzielaną dzieciom, kiedy widzicie, że jest ona potrzebna, za to, że zwracacie uwagę na ich zachowanie i pomagacie w procesie wychowania”.

Po krótkich wystąpieniach szanownych gości uczniowie przedstawili montaż słowno-muzyczny poświęcony Januszowi Korczakowi przygotowany pod kierunkiem p. Sylwii Kopczyk.

Ten wyjątkowy dzień na długo pozostanie w naszej pamięci.

Data dodania: 2021-10-18 14:18:58
Data edycji: 2021-10-29 09:11:18