Odeszła Stanisława Żukowska - Wielki Autorytet !!!

POGRZEB 03.03.2022 O GODZ. 10.00 W RATOWICACH

WIELKI ŻAL!

Dotarła do nas smutna wiadomość, odeszła Pani Stanisława Żukowska, nasz Przyjaciel, Autorytet i Wzór do naśladowania - WIELKI CZŁOWIEK!

Pani Stanisława Żukowska zapisała się w historii naszej szkoły jako Prężna Działaczka, Aktywistka i Człowiek Czynu. Była dla nas, nauczycieli, przykładem niezwykłej pasji i i zaangażowania w wielkie dzieła dla dzieci, społeczności szkolnej i lokalnej. Nigdy nie odmawiała udziału w uroczystościach szkolnych, nawet wiek nie stanowił dla niej ograniczeń, a nie wiele brakowało jej do stu lat.

Każdy z podziwem patrzył na jej hart ducha, chęć życia i dzielenia się swoimi doświadczeniami i pozytywną enerią.

Obdarowywała nas zawsze ciepłym spojrzeniem i szczerym uśmiechem.

Fragmenty z artukułu Historia naszej szkoły

(...) W 1958 roku po odejściu na emeryturę pana Aleksandra Wittka, kierownictwo szkoły objęła pani Stanisława Żukowska. Nauka odbywała się w dwóch budynkach. Młodsze klasy umieszczono w „starej” szkole. Budynek „nowej” szkoły nosił jeszcze ślady wojny, był zniszczony i poobijany, a podwórko nie ogrodzone i zaniedbane. Przy udziale rodziców zaadaptowano potrzebne sale, wysprzątano i ogrodzono teren. Rodzice pracujący w Jelczańskich Zakładach Samochodowych postarali się także, by zakład wziął szkołę pod swoją opiekę. Placówka otrzymywała pieniądze na pomoce naukowe, materiały na zajęcia techniczne, a często też autokar na wycieczki i wyjazdy zespołu muzycznego.
W 1959 roku utworzono w szkole zespół wokalno-muzyczny „Czerwony Kapturek” pod kierunkiem Pani Stanisławy. Rodzice zakupili instrumenty: skrzypce, akordeony, mandoliny i gitary. Instruktorem gry został pan Mieczysław Pulnik, kierownik orkiestry przy JZS. Równolegle powstał też chór szkolny. Zespół szybko zasłynął ze śpiewanych na dwa głosy popularnych piosenek i pieśni patriotycznych. Był zapraszany na różne uroczystości w Laskowicach i Oławie. Otrzymał wyróżnienie na Przeglądzie Zespołów Artystycznych we Wrocławiu.

W 1962 r. przy wydatnej pomocy rodziców zaadaptowano z mieszkań na I piętrze kolejne dwie sale lekcyjne i kancelarię. Przeznaczono także jeden pokój na bibliotekę. W roku 1966 odrodziła się w ratowickiej placówce drużyna harcerska i zuchowa, a zespół muzyczny został przekształcony w Harcerski Zespół Pieśni i Tańca. Tak jak dotychczas uświetniał on swoimi występami różne uroczystości w szkole, we wsi, w gminie i w powiecie.
Rok 1967 zapisał się uroczystością przekazania pod opiekę 48 Drużyny ZHP Ratowicach nowego pomnika, postawionego w miejscu starego krzyża, poświęconego więźniom hitlerowskiego obozu w Ratowicach – filii obozu Gross Rosen.  (...)
Od 1965 roku, kiedy wprowadzono obowiązkowe nauczanie ośmioklasowe, do szkoły w Ratowicach zaczęły dojeżdżać także dzieci z Jelcza i Łęgu. (...)
Szkołę w Ratowicach zaliczano do wiodących w powiecie. Miała ona szczęście do bardzo dobrych nauczycieli Jak na owe czasy była świetnie wyposażona w pomoce naukowe i sprzęt. Lekcje prowadzono systemem gabinetowym. Brakowało jedynie sali gimnastycznej, ale przy pomocy zaangażowanych rodziców i uczniów nauczyciel wf(...) Zakupiono też sporo sprzętu do wychowania fizycznego. Te starania zaowocowały wkrótce zdobyciem przez chłopców mistrzostwa powiatu w piłce siatkowej i koszykowej. Zespół artystyczny zdobył dwukrotnie wyróżnienia na Wojewódzkiej Giełdzie Zespołów Harcerskich. Dzięki Pani Stanisławie Żukowskiej i inych nauczycieli szkoła tętniła życiem, wokół niej skupiali się młodzi i starsi. Prężnie działał Komitet Rodzicielski, który często organizował zabawy, a dochód przeznaczany był na cele szkolne: zakup pomocy naukowych, wsparcie dla najuboższych uczniów, wycieczki .
W 1978 roku po wprowadzeniu reformy szkolnej powstały Zbiorcze Szkoły Gminne, które miały zapewnić dzieciom lepsze warunki edukacyjne. Wtedy to została zlikwidowana ośmioklasowa szkoła w Ratowicach, a dzieci od kl. IV kontynuowały naukę w ZSG w Czernicy. Młodsze dzieci z klas 0 – III umieszczono w głównym budynku szkolnym.(...)

Data dodania: 2022-02-28 12:49:37
Data edycji: 2022-03-02 15:57:43