Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja Dostępności
Deklaracja Dostępności
Reset
Reset

Wycieczka szkolna klas młodszych

W ramach projektu ministerialnego „Poznaj Polskę” uczniowie klas młodszych  wyjechali na trzydniową wycieczkę.

Celem wycieczki było poznanie miejsc i zabytków związanych z początkami państwa polskiego, zainteresowanie uczniów historią Polski, poszerzenie wiedzy historycznej i przyrodniczej poprzez obserwację i doświadczanie.

Pierwszym punktem zwiedzania był Biskupin. Na początku udaliśmy się do Rezerwatu Archeologicznego w Biskupinie. Zobaczyliśmy rekonstrukcję grodu biskupińskiego z około 740 roku p.n.e., były to min. fragmenty wału obronnego, falochronu, bramy, ulic i budynków mieszkańców. Dowiedzieliśmy się również jak wyglądało życie w chacie biskupińskiej, czym zajmował się mincerz i jak powstawały denary Bolesława Chrobrego. Na warsztatach mieliśmy okazję wykonać paciorki z modeliny. Następnie udaliśmy się do Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji, które jest największym w Europie skansenem, na którego terenie zgromadzono unikatowe parowozy, wagony towarowe i osobowe, drezyny, itp. Ciekawe jest również położenie geograficzne muzeum. Niedaleko od skansenu znajdują się ruiny XIV-wiecznego zamku zbudowanego przez kasztelana nakielskiego Mikołaja Nałęcza zwanego "Krwawym Diabłem Weneckim". Wieczorem zakwaterowaliśmy się w hotelu. Po krótkim odpoczynku zeszliśmy do restauracji na pyszną obiadokolację.

Następnego dnia, wczesnym rankiem po śniadaniu udaliśmy się do Torunia. Pod okiem przewodnika mogliśmy podziwiać najcenniejsze zabytki tego miasta: Rynek Staromiejski, Krzywa Wieża, Dwór Artusa, Brama Mostowa, pomnik Flisaka otoczony zasłuchanymi żabami w formie fontanny, ruiny zamku krzyżackiego, średniowieczne Mury Obronne, zabytkowe kamieniczki, Dom Kopernika, Ratusz.
W południe przybyliśmy do Żywego Muzeum Piernika. Poznaliśmy pod okiem Mistrza Piernikarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej - rytuały związane z wypiekiem piernika. Własnoręcznie przygotowaliśmy ciasto, by później, przy użyciu drewnianych form, wypiec z niego toruńskie specjały. Zajęcia urozmaicał fakt, iż prowadzący porozumiewali się z uczestnikami gwarą charakterystyczną dla ziemi chełmińskiej. Po warsztatach piernikarskich udaliśmy się na drugie piętro Muzeum, które prezentuje manufakturę z początku XX wieku. Zobaczyliśmy oryginalne niemieckie maszyny służące do wypieku piernika, zabytkowy piec oraz kolekcję woskowych form. Kolejnym punktem wycieczki było odwiedzenie Domu Legend Toruńskich. To była emocjonująca lekcja historii. Animatorzy, odziani w kostiumy z zamierzchłej przeszłości, przeprowadzili nas przez labirynt średniowiecznych piwnic. Na własnej skórze poznaliśmy najbarwniejsze legendy i anegdoty Torunia. Dzieci wcielały się w rolę krzyżackich rycerzy, dołączali do królewskiego orszaku Władysława Jagiełły. Stali się flisakami, którzy wypędzają z miasta plagę żab, dostali się na spytki do średniowiecznej katowni i zadzwonili dzwonem na katedralnej wieży.

Ostatnim punktem wycieczki było odwiedzenie pierwszej stolicy Polski- Gniezna. Wraz z panią przewodnik zwiedziliśmy Katedrę Gnieźnieńską, słuchaliśmy historii o życiu i śmierci św. Wojciecha i zobaczyliśmy trumnę, w której są złożone jego relikwie. Zobaczyliśmy Drzwi Gnieźnieńskie, będące unikatowym zabytkiem sztuki romańskiej w Polsce. Potem odwiedziliśmy Muzeum Początków Państwa Polskiego. Obejrzeliśmy wystawę „Początki państwa polskiego” poświęconych historii polskiego średniowiecza. Końcowym akcentem całej wycieczki był wspólny, przepyszny obiad w samym sercu pierwszej polskiej stolicy. Po drodze udaliśmy się jeszcze do Skansenu w Dziekanowicach.
T
o miejsce niezwykłe i pozwalające przenieść się w przeszłość, do czasów naszych pradziadków i prapradziadków, kiedy rytm życia wyznaczały pory roku oraz ciężka praca na polu i w warsztacie.

Wycieczka przyniosła dużo radości, rozwinęła naszą wiedzę, a wielu z nas umożliwiła przebywanie w miejscach, które do tej pory znaliśmy tylko z podręczników do historii. Zmęczeni, ale zadowoleni, pełni miłych wspomnień wróciliśmy do domu.

Data dodania: 2022-12-15 19:52:13
Data edycji: 2022-12-15 20:03:33
Ilość wyświetleń: 334
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej